fbpx
Menu Zamknij

RAK TO SIĘ LECZY! – kampania

Zapraszamy na inaugurację tegorocznej odsłony kampanii RAK. TO SIĘ LECZY! 2022 pod hasłem: „Jestem na badaniach, zaraz wracamjuż 4 lutego w Światowy Dzień Walki z Rakiem:

Więcej informacji i rejestracja na konferencję: https://tosieleczy.pl/index.php/2022/01/24/rak-to-sie-leczy-konferencja-prasowa-z-debata-z-okazji-swiatowego-dnia-walki-z-rakiem-2022/

O KAMPANII RAK. TO SIĘ LECZY!

Nie straszyć, nie grozić, ale pokazywać pozytywne przykłady – to główne założenie kampanii społecznej „Rak. To się leczy!”

Kampania została zainaugurowana w 2013 roku, jej pomysłodawcą był Marek Kustosz.

Celem kampanii była walka ze społecznymi stereotypami na temat chorób nowotworowych oraz zachęcenie Polaków do badań profilaktycznych. To kampania, która poprzez wskazywanie sposobów wczesnej diagnostyki i innowacyjnych metod leczenia, obalanie mitów  i przesądów związanych z nowotworami oraz pokazywanie pozytywnych przykładów ma przekonać Polaków, że rak w porę wykryty jest uleczalny.

Przebadaj śmiało ciało, przebadaj śmiało ciało – by nie przegrało!” – w taki m.in. sposób autorzy kampanii „Rak. To się leczy!” zachęcali Polaków do badań profilaktycznych. Wcześnie wykrytą chorobę nowotworową można skutecznie leczyć.

Chcąc zmienić język i sposób, w jaki mówi się w Polsce o nowotworach organizatorzy kampanii nawiązywali do cytatów znanych z popularnych komedii i seriali, jak „Seksmisja”, „Chłopaki nie płaczą”, „Stawka większa niż życie”, ”Madagaskar”.

„Żeby chłop nie mógł z gołą babą w windzie! Ech! A wystarczyło się iść przebadać i już! Przecież raka się leczy!” – ubolewa w jednym ze spotów kampanii Jerzy Stuhr, odtwórca roli Maksa Paradysa w „Seksmisji”.

A Cezary Pazura, grający Freda w komedii ”Chłopaki nie płaczą” przekonuje: „Przestań się mazać! Chłopaki nie płaczą! Chłopaki się badają i żyją! Rak? To się leczy”.

W kampanii udział brali również Jarosław Boberek, który użycza głosu królowi Julianowi z „Madagaskaru” oraz Stanisław Mikulski, znany wszystkim Polakom agent J23 z serialu ”Stawka większa niż życie”.

W ramach kilku edycji kampanii w latach 2013 – 2016 zrealizowano wiele aktywności zachęcających do samobadania i wykonywania badań profilaktycznych przy wsparciu szerokiego grona osób i instytucji. Warto wspomnieć m.in. o:

  • Koncert charytatywny Katie Melua
  • Aplikacja mobilna PIERSIBADACZE
  • Gala Rak To Się Leczy
  • Biegi charytatywne „Przegonić raka”
  • Akcje bezpłatnych badań i konsultacji w całym kraju
  • Audycje i programy edukacyjne
  • Dystrybucja spotów kampanii w telewizji i radiu
  • Tysiące opublikowanych artykułów edukacyjnych
  • Happeningi i flashmoby

Pobierz aplikację PIERSIBADACZE

Obejrzyj spoty kampanii:

RAK TO SIĘ LECZY – behind the scenes

RAK TO SIĘ LECZY – przebadaj śmiało ciało

RAK TO SIĘ LECZY – Kiler

RAK TO SIĘ LECZY – Ciemność

RAK TO SIĘ LECZY – Bruner

Więcej materiałów na kanale YouTube kampanii:

https://www.youtube.com/user/raktosieleczy/videos

Dołącz do społeczności RAK TO SIĘ LECZY na Facebook:

https://www.facebook.com/RakToSieLeczy