Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu wraz z konsorcjantami (Uniwersytet Opolski, Polskie Towarzystwo Lipidologiczne, Fundacja „To Się Leczy”) rozpoczynają projekt badawczy, którego wyniki pozwolą na opracowanie rekomendacji dla lekarzy różnych specjalizacji w celu zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym u Polaków i zgonom z ich powodu.
Rekomendacje powstaną w oparciu o badania diagnostyczne i konsultacje lekarskie, realizowane pod hasłem “WygrajMY z miażdzycą”, na które zaproszone zostanie 1500 osób z miażdżycą z woj. opolskiego zdiagnozowaną w jednym z trzech obszarów naczyniowych (serce, mózg, kończyny dolne). Uczestnicy badań otrzymają indywidualne zalecenia dotyczące dalszego leczenia i profilaktyki.
Miażdżyca to poważna choroba, która dotyka miliony Polaków. Często rozwija się latami, nie daje wyraźnych objawów, a prowadzi do bardzo groźnych powikłań: od amputacji kończyn, poprzez zawał serca, udar mózgu, a nawet nagły zgon (wskaźniki umieralności w Polsce są dużo wyższe niż w Unii Europejskiej). Szczególnie groźna jest miażdżyca, która rozwija się równolegle w kilku obszarach ciała, dlatego jednym z głównych zadań projektu jest właśnie wczesna diagnostyka tej wielołożyskowej miażdżycy.
Badania diagnostyczne i konsultacje pacjentów będą prowadzone w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przez 2 lata, a cały projekt naukowy – przez 5 lat.
Projekt pn. „Wpływ interwencji profilaktyczno-diagnostycznej w grupie pacjentów bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego na prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych i wielochorobowości związanej z miażdżycą”; ang. Cardio-Vascular Intervention for Multimorbidity Prevention (CV-IMP) jest finansowany z budżetu państwa przez Agencję Badań Medycznych.
Został wysoko oceniony – 2 miejsce na krajowej liście rankingowej. USK w Opolu (lider) i konsorcjanci otrzymali na jego realizację grant w wysokości blisko 18 mln zł.
W przygotowanie i realizację projektu zaangażowani są specjaliści z różnych dziedzin medycyny (kardiologii, chirurgii naczyniowej, neurologii, medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, radiologii, diagnostyki laboratoryjnej), ale także biolodzy, informatycy, statystycy, koordynatorzy badań klinicznych.
Główne cele projektu:
- poprawa rokowania pacjentów ze zdiagnozowaną miażdżycą i wysokim ryzykiem wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych
- ograniczenie kosztów ponoszonych z tytułu leczenia takich chorób przez system ochrony zdrowia w Polsce
- opracowanie zaleceń profilaktycznych dla lekarzy różnych specjalizacji i podniesienie świadomości społecznej w celu ograniczenia chorób sercowo-naczyniowych i zgonów Polaków
