Fundacja TO SIĘ LECZY w partnerstwie Stowarzyszenia „Amazonki Warszawa – Centrum” wydała suplement do raportu “Radioterapia śródoperacyjna – perspektywa kliniczna, pacjencka i systemowa” z końca 2022 roku, który w skondensowany sposób przedstawia aktualny dostęp do radioterapii śródoperacyjnej w kraju oraz aktualne potrzeby i wytyczne (światowe i europejskie) w tym zakresie. Jest to drogowskaz dla dalszych działań w zakresie usprawnienia opieki onkologicznych w Polsce w zakresie nowoczesnej, skutecznej i małoinwazyjnej radioterapii.
PRZECZYTAJ RAPORT:
Radioterapia odgrywa fundamentalną rolę w procesie terapeutycznym i jest stosowana samodzielnie (np. u chorych, u których trudna lokalizacja guza uniemożliwia przeprowadzenie klasycznego zabiegu chirurgicznego) lub stanowi integralną część leczenia skojarzonego z chirurgią, chemioterapią i innymi metodami leczenia farmakologicznego.
Radioterapia śródoperacyjna IOeRT (elektronowa) jest dobrze udokumentowaną metodą leczenia skojarzonego, stosowaną od ponad 30 lat, uwzględnioną w głównych międzynarodowych wytycznych dotyczących wielu rodzajów nowotworów, przede wszystkim:
- piersi,
- mięsaków,
- odbytnicy,
- okrężnicy,
- trzustki.
IOeRT zyskuje na znaczeniu klinicznym ponieważ:
- skraca czas oczekiwania pacjenta na leczenie EBRT (jeśli jest konieczne),
- może być stosowna u 30% pacjentów z rakiem piersi (pacjenci z grupy niskiego ryzyka)[3],
- może poprawić wskaźnik kontroli miejscowej u pozostałych 70% pacjentek z rakiem piersi (pacjenci średniego i wysokiego ryzyka)[3],
- zwiększa lokalną kontrolę choroby u pacjentów z nowotworami jelita grubego i mięsakami,
- w przypadku niektórych grup pacjentów z rakiem trzustki IOeRT zapewnia najlepsze wyniki kontroli miejscowej i skuteczne leczenie przeciwbólowe,
- stanowi kluczowy element leczenia w myśl paradygmatu medycyny personalizowanej,
- aparat do radioterapii śródoperacyjnej jest stosunkowo niewielkich rozmiarów i jest przenośny,
- jest oparta na solidnych danych naukowych pochodzących z wieloletnich badań i praktyki klinicznej.
Radioterapia przechodzi, w ostatnich latach, etap wzmożonego rozwoju. Technologia radioterapii śródoperacyjnej IOeRT, zyskuje coraz większe znaczenie w praktyce klinicznej i będzie odgrywać wiodącą rolę w kompleksowym leczeniu onkologicznym w przyszłości. Potencjał radioterapii śródoperacyjnej powinien być przede wszystkim wykorzystywany przez wiodące ośrodki onkologiczne na coraz większą skalę.